“Histeri fashiste”, Malaj për reagimin e Ramës ndaj kritikëve të Bregoviç: Të kuptojë thelbin e demokracisë, synon të devijojë reagimin publik për dështimet e tij

Ish-ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Malaj ka komentuar reagimet e Edi Ramës kundër kritikëve për ardhjen e Goran Bregoviç në Korçë.

Malaj thotë se Rama fillimisht duhet të kuptojë t helbin e demokracisë që bazohet dhe funksionon në ndarjen, balancimin e kontrollin e pushteteve.

Sipas tij, fakti që Rama i etiketon kritikat si ‘’histeri fashiste’’ është kërcënim real dhe shqetësim në rritje për demokracinë dhe qeverisjen në Shqipëri.

Malaj ndërkohë shton se synimi i Ramës është që me këto reagime të devijojë reagimin publik nga dështimet e tij prej vitesh tashmë.

 

STATUSI NGA ARBEN MALAJ

Ky eshte nje reagim i KM qe  shpreh  gjendjen e tij emocionale te  perkeqesuar  Ndersa etiketimi fashist i disa kritikeve eshte turperues.

Rama duhet t’a kuptojë thelbin e demokracisë e cila bazohet dhe funksionon ne ndarjen, balancen dhe kontrollin e pushteteve.

Rama nuk mund te jete ne te njejtin kohe Kryeminister, pergjegjes i zyres se kultures se bashkise Korçe dhe aq me pak zëdhenesi i policise qe qarteson nese kapsolla e hedhur ne ate koncert eshte akt terrorist, thjeshtë nje reagim spontan emocional apo nje veprim i mire strukturuar dhe mire organizuar  i ushqyer nga mentalitetet fashiste qe  KM i paska zbuluar tek nje pjese e populli te tij??

Nje KM qe etiketon fashistë kritiket e nje aktiviteti kulturore te nje bashkie, i cili nuk ka pune tjeter por ri tere  diten ne rrjetet sociale dhe debaton  per  koncertin e Goranit –  eshte shqetesim dhe kercenim  real ne rritje per demokracive dhe qeverisjen e vendit.

Ne bote behen protesta qe anulojne  dhjetra koncerte, konferenca,  samite globale.

Turmat e pa shpresen dhe te irrituara dalin jashtë kontrollit, djegin dhe shkaterroje gjithcka por  asnje KM  nuk i etiketon fashistë apo nazistë,  maksimumi i quajnë huliganë.

KM i perzgjedh  epitetet denigruese  per gjithe te tjeter  per te  kapur titujt e mediave nderkombetare edhe  pse me vete- dije percmon dhe  denigron gjithe kritiket,  popullin dhe vendin e tij.

AI synon te devijoi reagimin publik per deshtimet e tij.

Duke mos pasur ne formimin e tij bazik asnje qelize  shtete-fornuese  AI shkatërroi funksionim  demokratik ne PS dhe ne qeverisjen e vendit.

Zhduku cdo mendim alternative, perndoqi cdo perfaqesues te mendimit ndryshe,  i zvendesoi individet me integritet ne parti dhe qeveri  – me ministra dhe deputete  manikine koke-tundese miratuese  per cdo përzgjedhje te tij spontane, personale, nepotike dhe korruptive .

AI i zvendesoi  ata me individë me CV dhe perkushtim kriminal

Deshperimi i tij per deshtimi e tij rrezikon dhe kercenoj  ne shume shqiptaret se sa ATE  dhe te zgjedhurit e tij si  tek “Ferma e kafsheve” te Orëellit.

Per te ndihmuar ATE  qe te kuptonte qeverisjen  jane paguar nga donatore dhe taksat e shqiptareve me shume fonde se sa per dizenjimin dhe implementimin e Planit Marshall per rindertimin e Evropës pas luftes dytë botërore

Popujt e pergjakur dhe te varferuar deri ne palce te vendeve nderluftues ne Evropë e fituan luften dhe realizuan projektin e suksesshem te BE-se  me vizion, sakrificat dhe perkushtimin  qe as NETFLIX  nuk i pasqyron dot ne emocionin njerezore qe BE u ndertua dhe u rrit  si blloku ekonomik nder me te medhenjte  ne ekonomine globale dhe nga me te zhvilluar sot ne bote.

Policia deklaron se ne Korçe ndodhi thjeshtë nje incident me nje kapsolle , nuk pati te lenduar dhe koncerti nuk u nderpre.

KM  shkruan se  mentalitetet fashiste  ne Shqiperi duan t’i vene flaken Balkanit.

KY  dhe armata e tij qeverisëse dhe mediatike aq agresive  ne rrjetet sociale deshperohen  perse Kurti dhe Vete-vendosja nuk vepruan si force politike ” fashiste”.

Kjo sepse  vetem ky skenar do t’a dimensiononte ATE – liderin më modern ne hapesirat globale  perfshi edhe Afganistanin qe duhet rindërtuar

AI vetbeson se eshte i vetmi “fanar ndriçues” qe me vizionin dhe mision paqetues midis serbeve dhe shqiptareve te Shqiperisë, me ‘ qartesine” e tij gjeopolitike, me protagonizmin e tij ” patriotik” dhe me  kujdesarine tij mbi Kurtin dhe cdo lider  legjitim te Kosoves, pse jo edhe te gjithe Balkanit,  Ai dhe vetem AI do te siguroi paqen e  cila sipas ATIJ  eshte e pamundur pa ATE   – prandaj duhen  toleruar udheheqes autotarian  qe qeverisin si mbretër te mbretërive feudale ne mes te Evropës dhe ne fillimet e shekullit te 21

Fatkeqësisht iluminizmin e ka  vrare pushteti absolut qe bazohet tek kapja  e shtetit dhe” korruptimi ekstravagante i liderëve parafabrikatë”  sic qartesonte sot ne analizen e tij nobelisti Acemoglu per disa nga shkaqet thelbesore te deshtimit shtete formues  jo vetem ne Afganistan.

Arbeni(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit”Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb Etiketa: Bregovic kritike malaj rama