Ditëlindja e Nënë Terezës, Tritan Shehu: Shërbeu si një yll orientues për mbarë njerëzimin

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka kujtuar ditëlindjen e Nënë Terezës.

Ai e cilëson shenjtoren si yll orientimi për mbarë njerëzimin.

Shehu shkruan se si ajo dhe Skënderbeu konfirmojnë rolin e madh në historinë e përkatësinë shqiptare në zhvillimet europiane e botërore, duke përçuar vlerat kombëtare.

Postimi i Tritan Shehut:

Nene Tereza, shkelqim i kombit shqiptar.

Sot, dite lindja e Saj na ben te kujtojme e kuptojme se ky popull eshte i afte te nxjerre te tilla figura madhore ne historine e tij, qe jo vetem na lartesojne e na konsolidojne ne vete, por nderojne e sherbejne si “yll” orientimi per njerezimin mbare. E tille mbetet Nene Tereza, personaliteti me madhor i epokes sone moderne, qe kombi shqiptar ka nxjerre nga ADN-ja e jone.

Ajo, si dhe Gjergj Kastrioti, Skenderbeu disa shekuj me pare, konfirmojne pikerisht rolin e madh ne historine e perkatesine shqiptare, ne zhvillimet europiane e boterore, vlerat tona, vizionin e kontributin tone, qe do te bente krenar cdo popull.

Shqiperia sot, perseri ne udhekryq historik, ka nevoje me shume se kurre per kujtese e aspirata te medha, te orientuara e te lidhura me te tille kolose te historise sone.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit”Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb Etiketa: ditelindja Nene Tereza tritan shehu urimi