COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 376 qytetarë të infektuar, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Situata në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 3279 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 376 qytetarë, në këto bashki:

151 në Tiranë, 26 në Fier, 22 në Durrës, nga 12 qytetarë në Vlorë, Përmet, 11 në Berat, 10 në Elbasan, nga 9 qytetarë në Kuçovë, Kavajë, Sarandë, nga 8 qytetarë në Gjirokastër, Lushnje, Shkodër, nga 6 qytetarë në Devoll, Korçë, Kamëz, nga 4 qytetarë në Kukës, Patos, Mallakastër, nga 3 qytetarë në Skrapar, Memaliaj, Këlcyrë, Rrogozhinë, Krujë, nga 2 qytetarë në Vau i Dejës, Pukë, Lezhë, Mirditë, Kurbin, Shijak, Vorë, Dibër, Mat, Roskovec, Tepelenë, Pogradec, Kolonjë, Poliçan, Gramsh, nga 1 qytetar në Librazhd, Belsh, Dimal, Maliq, Divjakë, Tropojë.

Janë 5528 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 141 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 4 humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetare nga Vlora 69 vjeçe, një qytetare nga Përmeti 71 vjeçe, dy qytetarë nga Tirana të moshave 72-73 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 193 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 195,629 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (14 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore 376 Të shëruar në 24 orë 193 Të shtruar në spitale 141 Humbje jete në 24 orë 4 Testime ditore 3279

Testime totale 1,425,987 Raste pozitive 204,301 Raste të shëruara 195,629 Raste Aktive 5528 Humbje jete 3,144

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2596 Fier 642 Gjirokastër 535 Shkodër 382 Durrës 333 Elbasan 257 Berat 244 Vlorë 202 Lezhë 122 Korçë 114 Kukës 53 Dibër 48

Top Channel