“Unë nuk u përgjigja siç bëri Berisha”, Këlliçi komenton deklaratën e Bashës për 21 Janarin: Nëse ka person që duhet të japë shpjegime për këtë çështje, je ti!

Kreu i FRPD-së, Belind Këlliçi ka komentuar deklaratën e djeshme të kryetarit të PD-së, Lulzim Basha i cili fajësoi ish-kryeministrin Sali Berisha për 21 janarin.

Këlliçi tha për gazetaren Marsela Karapanco në emisionin ‘Frontline’ se nëse ka person që duhet të japë shpjegime është ministri i Brendshëm i asaj kohe, që ishte Basha.

“Ky në 2005 ky individ erdhi nga hiçi. Lërini përrallat që ka qenë në komision që në 17 vjeç. Iu bashkua dhe ka qenë njeriu më i zellshëm. Ai e ka nisur karrierën ministër. Se ka idenë, e urren PD. Se njeh partinë. Ky person ka qëndruar krah Sali Berishës, ka qenë konstant bashkëpunëtor me Berishën. Një nga njollat në qeverisjen e Berishës ka qenë 21 janari. Nëse ka person që duhet të japë shpjegime për këtë çështje, është ministri i Brendshëm i kohës. Ai duhet të japë llogari për 21 Janarin. Të japë shpjegime korrekte, t’i bëjë publike dhe të pranojë se i ka mbajtur të fshehura se u cënua interesi i tij. Po hapen petët e lakrorit. Unë e shih si një helm të akumuluar në vite, të mbajtur në mënyrë të fshehtë. Zoti Berisha e ka mbajtur zotin Basha, e ka suportuar, do ishte hipokrizi nga ai ta mohonte. Ai nuk është shumë i vogël, por i ri që të ikë me turp nga politika. Të lërë lojërat. Ky trekëndëshi i Bermundës, dy nga këto brinjë, Berisha dhe Meta e kanë bërë kryetar bashkie, ministër të Brendshëm dhe tre herë kryetar opozite. Zoti Rama e ka lënë 3 herë në opozitë. Një futore ka Basha, bashkinë e Tiranës. Të mohosh historinë tënde, është jo normale. Basha kalon nga gabime në gabim.”, tha Këlliçi.

Deklarata e Bashës dje “PD ka qenë dhe është e gatshme të përballet me çdo situatë. Në miniaturë Berisha kopjoi skenarin e Tom Doshit në 21 janar, por unë nuk u përgjigja, siç u përgjigj Berisha në 21 janar.”, tha Basha.

Për t’u bërë pjesë e grupit”Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb Etiketa: Belind Këlliçi Kreu i FRPD-së