“Lefter Koka, peshku i vogël, maja e ajsbergut”, Klodiana Lala zbulon: Zyrtarë të niveleve të larta, ministra dhe deputetë, gati të arrestohen nga SPAK

Gazetarja e ‘News24’ Klodiana Lala deklaroi se të tjerë zyrtarë të lartë, në novel ministrash dhe deputetësh priten që të arrestohen nga SPAK.

E ftuar në “Opinion’ Lala tha se arrestimi i ish-ministrit Lefter Koka, është vetëm maja e ajsbergut, pasi sipas saj, ai është vetëm peshku i vogël në këtë skemë të madhe abuzimi me inceneratorët.

“Pak para zgjedhjeve, LSI, pas një ‘divorci’ të vështirë që pati me zotin Koka, dërgoi një kallëzim të detajuar, që në thelb është konfuzioni i ditës së sotme. LSI ngrinte pretendime në atë kohë se Lefter Koka asokohe ministër i Mjedisit, ka përfituar nga dy kompanitë koncensionare, rreth 3.6 mln euro. Pardje u firmos urdhri i arrestit ka një vendim të marrë në mungesë nga gjykata. Dje është bërë sekuestrimi i inceneratorit të Elbasanit, një kompani e zotit Koka. SPAK ka nën hetim dhe disa zyrtarë dhe ish-zyrtarë të tjerë, të cilët në fakt, nuk mund ta aludojë me emra, janë gati duke u arrestuar. Zyrtar të niveleve të lartë, ministra dhe deputetë. Janë dy inceneratorë të tjerë që nuk janë prekur. Janë duke u hetuar. Po të shihni sot varësit e zotit Koka, ata janë deputetë të Kuvendit. Nuk është peshku i madh Lefter Koka. Ai ka qenë ministër i Mjedisit, si autoritet, që firmoste kontratat e koncensionit, Por shumat e parave, lidhjet e biznesmenëve me zyrtarët, zoti Koka është pjesë e një afere shumë të madhe. është goditje e SPAK që duhet përgëzuar. Nëse ngelet në këtë nivel, është goditje gjysmake. Është maja e ajsbergut.”, tha Lala.

Kujtojmë se biznesmeni Klodian Zoto dhe Stela Gugalli janë shpallur në kërkim, ndërsa ndaj tyre është caktuar masa ‘arrest me burg’.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit”Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb Etiketa: Klodiana Lala