“Janë vënë në pikëpyetje vlerat e saj”/ Borell: Retorika e ndarjeve në 2021 pengoi rrugën e Ballkanit Perëndimor drejt BE-së

Përfaqësuesi i BE për punët e jashtme Josep Borrell tha se rritja e lëvizjeve dhe retorika e ndarjeve në të gjithë Ballkanin Perëndimor në vitin 2021 pengoi përpjekjet për ta afruar rajonin me të ardhmen evropiane.

Në blogun e tij të Vitit të Ri, në të cilin ai iu referua ngjarjeve më të rëndësishme të vitit të kaluar, në lidhje me politikën e jashtme të BE-së, Borell deklaroi se kjo është veçanërisht e vërtetë për Bosnje-Hercegovinën.

“Rritja e retorikës dhe veprimet përçarëse në të gjithë Ballkanin Perëndimor, veçanërisht në Bosnje dhe Hercegovinë, kanë penguar përpjekjet për t’i afruar të gjashtë vendet më pranë të ardhmes së tyre evropiane,” tha Borell.

Borell shkroi gjithashtu se ndërsa konflikti hibrid po përhapet, BE-ja duhet të vazhdojë të mbështesë Ukrainën ose Moldavinë “për t’i rezistuar presionit rus” dhe të mbajë një “qasje pa kompromis” ndaj Bjellorusisë. Ai e përkufizoi vitin 2021 si “vitin e tranzicionit”, duke thënë se “ndryshimet gjeopolitike janë intensifikuar me një politikë pushteti që ka vënë vazhdimisht në pikëpyetje BE-në dhe vlerat e saj”.

“Ne duhet të përgjigjemi me gjithë vendosmërinë që mund të grumbullojmë,” tha Përfaqësuesi e Lartë e BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë.

Borell vuri në dukje se pandemia e virusit koronar zgjati më shumë se sa pritej një vit më parë, duke deklaruar se tendosja omicron kërkon përsëri futjen e kufizimeve të mëdha dhe kërcënon rimëkëmbjen.

“Megjithatë, ne e dimë se vaksinat bëjnë një ndryshim të madh. Shumica e evropianëve morën të paktën dy doza. “Që nga dhjetori 2020, BE-ja ka eksportuar pa ndërprerje vaksinat kundër koronavirusit”, tha ai.

Megjithatë, shtoi Borel, normat e pabarabarta të vaksinimit nëpër kontinente nxjerrin në pah nevojën për të përshpejtuar donacionet dhe për të zhvilluar kapacitetet lokale të prodhimit të vaksinave, veçanërisht në Afrikë. Ai tha se pandemia i kishte ndaluar vendet në zhvillim të vazhdonin me botën e zhvilluar, duke shtuar se ajo kishte çuar në një rritje të urisë dhe varfërisë në botë.

“Banka Botërore vlerëson numrin e njerëzve që kanë rënë nën kufirin e varfërisë për shkak të virusit të kurorës në rreth 150 milionë. “Ne duhet të bëjmë më shumë për të ndryshuar këtë prirje dhe për të trajtuar pabarazitë në rritje”, shkroi Borell.

Ai tha se përveç përballjes me pandeminë, agjendën e BE-së dhe nivelit ndërkombëtar, kanë dominuar kriza të shumta, në Bjellorusi, Ukrainë, Mali, Sudan, Afganistan, Etiopi dhe Venezuelë.

“Të qenit në një regjim të përhershëm të menaxhimit të krizave ndonjëherë dobëson kapacitetin tonë për t’u marrë me çështjet afatgjata që duhet të jenë në qendër të politikës sonë të jashtme, të tilla si rigjallërimi i multilateralizmit, ose menaxhimi i balancuar i migracionit, ose kriza e energjisë dhe klimës ose rregullat e tranzicionit dixhital. ”, vuri në dukje Borell.

Përveç shumë pengesave dhe sfidave, pati zhvillime pozitive në vitin 2021, tha Borel, duke përmendur rolin udhëheqës të diplomacisë së BE-së në luftën kundër ndryshimeve klimatike në Konferencën e OKB-së për Ndryshimet Klimatike (COP26) në Glasgow. Në vitet në vijim, marrëdhëniet mes BE-së dhe SHBA-së u rinovuan nën udhëheqjen e Presidentit Joseph Biden, vlerësoi Borell.

“Drejtimi i ri i administratës amerikane na ka mundësuar të bëjmë përparim, për shembull në aspektin e ndryshimeve klimatike, negociatat për programin bërthamor të Iranit dhe taksimin e korporatave”, tha ai.

Ai deklaroi se BE-ja dhe SHBA-ja zhvilluan “konsultime të ngushta” për Kinën dhe rajonin Indo-Paqësor në fund të vitit dhe ranë dakord të fillojnë një dialog për sigurinë dhe mbrojtjen. Kur bëhet fjalë për Kinën, uniteti i BE-së u ruajt, e cila pranoi se e sheh atë vend si një partner, konkurrent dhe rival sistemik në të njëjtën kohë, shtoi Borell.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit”Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb Etiketa: Ballkan BE borell