Arrestohet efektivi i “Operacionales” – Jeton Lami

Gjykata e Lezhës ka dhënë masën arrest me burg për oficerin Jeton Lami punonjës në policinë e shtetit, pasi dyshohet se ka shpërdoruar detyrën. Jeton Lami, 28 vjeç, banues në Tiranë, me detyrë punonjës policie (agjent), pranë Drejtorisë së Forcës së Posaçme Operacionale nëDrejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit është arrestuar menjëherë pas dhënies … Read more

Siguria në plazhe/ Durrës, pjesa dërmuese e plazheve nuk kanë vrojtues sigurie

Siguria në plazhe/ Durrës

Është korrik dhe plazhet janë të mbushura plot me pushues, por vrojtuesit mungojnë.  Përveçse detyrim ligjor, prania e tyre shton sigurinë për t’i frekuentuar plazhet dhe rrit të ardhurat e zhvillimin në zonat bregdetare. Këtë vit në Durrës janë licensuar vetëm 20 vrojtues, ndërsa janë pajisur me leje për stacione plazhi 243 subjekte. Pjesa tjetër … Read more

Gjoba me pajisje inteligjente/ “Gjuetia” e policisë me dron nga ajri dhe makina me kamera dhe radarë

Gjoba me pajisje inteligjente/ “Gjuetia” e policisë me dron nga ajri dhe makina me kamera dhe radarë

Droni edukues i policisë rrugore të Tiranës, nga ajri me anë të kamerës me rezolucion të lartë, konstaton shkelje të ndryshme të drejtuesve të mjetit. Pasi punonjësit e policisë shohin në kamera shkeljen, njoftojnë patrullën e pozicionuar në vijimin e lëvizjes e cila sipas rastit këshillon drejtuesin e mjetit ose e ndëshkon atë. Fakti që … Read more

Të martën, bisedimet me BE-në/ Vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pas votimit në Shkup

Të martën

Me 68 vota pro e asnjë kundër, teksa deputetet e opozitës e bojkotuan procesin e votimit, propozimi francez u miratua në parlamentin maqedonas, duke i hapur kështu rrugën avancimit të Maqedonisë së Veriut drejt integrimit të mëtejshëm europian, e për rrjedhojë edhe Shqipërisë së mbetur peng e mosmarrëveshjeve të Shkupit me Sofjen. Deputetët votuan për … Read more

Zjarr në Derven të Krujës, digjen pemët frutore

Zjarr në Derven të Krujës

Një zjarr ka rënë në një sipërfaqe me pemë frutore në Derven të Krujës këtë të shtunë. Rreth një dynym tokë e mbjellë me arra, kumbulla dhe fiq është përfshirë nga flakët që po përhapen më tej në territor. Forcat zjarrfikëse të Krujës ndodhen në vendngjarje dhe po punojnë për shuarjen e zjarrit dhe  shmangien … Read more

Në spital për viroza dhe covid/ Çdo ditë në pediatri janë 300 urgjenca mjekësore

Në spital për viroza dhe covid/ Çdo ditë në pediatri janë 300 urgjenca mjekësore

Temperatura e larte deri ne 40 i ka detyruar prindërit, që fëmijët t’i dërgojnë në urgjencën e pediatrisë në qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Gjatë kësaj jave është rritur numri i të vegjëlve që kanë pasur nevojë për ndihmën e mjekut, ku mesatarisht gjatë një dite ka pasur 250 urgjenca. Në fundjavë ky numër shkon … Read more

Të huaj në vend të shqiptarëve/ Ndërtimi, hoteleria dhe industria janë në kërkim të punëtorëve

Të huaj në vend të shqiptarëve/ Ndërtimi

Jo vetëm specialistë, por në Shqipëri prej kohësh mungojnë edhe punëtorët e pakualifikuar, forca e krahut të punës, e cila nuk ka nevojë arsimim. Industria është ajo që po e vuan më shumë, ndërsa me ardhjen e sezonit turistik edhe sektori i shërbimit. Në këto kushte sipërmarrjet po i drejtohen punonjësve të huaj “Trendi i … Read more