“Të përgatitemi për valën e re të Covid”/ Rama: Mbase disa masa duhen rimarrë

“Të përgatitemi për valën e re të Covid”/ Rama: Mbase disa masa duhen rimarrë

Kryeministri Edi Rama u shpreh sot se vendi duhet të përgatitet për valën e re të koronavirusit, të nxitur nga varianti “Omicron”. Duke u ndaluar te pandemia, në konferencën e fundvitit për mediet, Rama foli për nevojën e rishikimit të masave kufizuese, me qëllim parandalimin e përhapjes së Covid 19. “Deri tani ia kemi dalë, … Read more

Problemi me pronat ku po rindërtohet në Laç/ Rama: Përballje e shëmtuar me maskarenjtë e drejtësisë

Problemi me pronat ku po rindërtohet në Laç/ Rama: Përballje e shëmtuar me maskarenjtë e drejtësisë

Procesi i rindërtimit të banesave të shkatërruara nga tërmeti i 26 nëntorit në Laç ka ecur me ritme të ngadalta, për shkak të problemeve me pronat. Kryeministri Edi Rama, duke folur për rindërtimin, në konferencën për mediet, tha se rasti i Laçi është një nga mënyrat më të shëmtuara të përballjes me maskarenjtë e drejtësisë, … Read more

“Të përgatitemi për valën e re të Covid”/ Rama: Mbase disa masa duhen rimarrë

“Të përgatitemi për valën e re të Covid”/ Rama: Mbase disa masa duhen rimarrë

Kryeministri Edi Rama u shpreh sot se vendi duhet të përgatitet për valën e re të koronavirusit, të nxitur nga varianti “Omicron”. Duke u ndaluar te pandemia, në konferencën e fundvitit për mediet, Rama foli për nevojën e rishikimit të masave kufizuese, me qëllim parandalimin e përhapjes së Covid 19. “Deri tani ia kemi dalë, … Read more

Për festa në familje/ Trafik i rënduar në Vlorë, forca të shtuara policie në terren

Për festa në familje/ Trafik i rënduar në Vlorë

Ditët e fundit të dhjetorit kanë shënuar dhe numrin më të madh të automjeteve në qytetin e Vlorës. Thuajse të gjitha rrugët janë të mbingarkuara nga automjetet që lëvizin në qytet. Janë emigrantët që shënojnë një numër më të lartë, krahasuar me një vit më parë, të cilët kanë zgjedhur ta kalojnë natën e ndërrimit … Read more

Nga shtëpitë e shkatërruara tek rikthimi në banesat e reja, Rama publikon videon nga Fushë Kruja

Nga shtëpitë e shkatërruara tek rikthimi në banesat e reja

Tërmeti i 26 nëntorit la pa shtëpi qindra qytetarë të Fushë-Krujës. Ditët që pasuan ishin të vështira për këdo, teksa ata refuzonin të linin banesat, që ishin bërë të pabanueshme, me pikëpyetjet e së ardhmes. Këtë Vit të Ri, ata mund të rikthehen në zonë, në shtëpitë e reja, të vendosura në një rezidencë banimi, … Read more

Zv. Kryetari i Gjykatës së Lartë: Ulja e çështjeve të prapambetura, sfidë! 500 dosje në vit për një gjyqtar

Zv. Kryetari i Gjykatës së Lartë: Ulja e çështjeve të prapambetura

Zv.Kryetari i Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi në një konferencë me gazetarët tha se sfidë e këtij institucioni mbetet ulja e numrit e çështjeve të prapambetura. Ai tha se janë mbi 35 mijë çështje presin të zgjidhen në Gjykatën e Lartë. “Në Gjykatën e Lartë 9 gjyqtarë, presim edhe 15 të tjerë. Sfida e madhe … Read more

Sadushi: Avokatët dhe institucionet publike të heqin dorë nga rekurse të pabazuara

Sadushi: Avokatët dhe institucionet publike të heqin dorë nga rekurse të pabazuara

Zëvendës kryetar i Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi tha se një problem që rrit numrin e dosjeve janë edhe rekurset e avokatëve dhe institucioneve të publike që bëhen në mënyrë të pabazuar sipas tij. “Shqipëria në 100 mijë banorë ka rreth 12.5 gjyqtarë ndërkohë që niveli europian është rreth 25 gjyqtarë. Nëse heqin dore nga … Read more

Aksident në Thumanë, një i plagosur

Aksident në Thumanë

Një aksident ka ndodhur rreth orës 09:40, në Thumanë, Krujë, ku automjeti me drejtues shtetasin F. B., ka humbur kontrollin dhe ka dalë nga rruga. Për pasojë është dëmtuar pasagjeri, shtetasi E. K., i cili ndodhet nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e … Read more

Harta e re gjyqësore/ Dhoma e Avokatisë Shkodër: Shkelje e rëndë e së drejtës së qytetarëve për akses në gjykatë

Harta e re gjyqësore/ Dhoma e Avokatisë Shkodër: Shkelje e rëndë e së drejtës së qytetarëve për akses në gjykatë

Harta e re gjyqësore, e propozuar nga Ministri i Drejtësisë dhe Kryetarja e KLGJ po kundërshtohet nga avokatët në vend. Dhoma e Avokatisë Shkodër e cilëson si shkelje të rëndë të së drejtës për akses në Gjykatë të qytetarëve. “Gjithashtu, harta e propozuar, është në shkelje të rëndë të interesit publik, të rendit juridik dhe … Read more

“Harta e re gjyqësore i nevojitet sistemit të drejtësisë/ Sokol Sadushi: Problem numri shumë i ulët i gjyqtarëve dhe prokurorëve

“Harta e re gjyqësore i nevojitet sistemit të drejtësisë/ Sokol Sadushi: Problem numri shumë i ulët i gjyqtarëve dhe prokurorëve

Zëvendës kryetar i Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi tha gjatë konferencës së fundvitit për mediat se Harta e re gjyqësore i nevojitet sistemit të drejtësisë. “Për hartën gjyqësore, unë do i qëndroja idesë që një Gjykatë e vetme Civile në rang apeli është zgjidhja më e pranueshme sepse jemi të mendimit që çështjet konsiderohen të … Read more